Czy Bitcoin może osiągnąć $560,000?

Czy Bitcoin może osiągnąć $560,000?

December 8, 2021 0 By Keith Jacobs

Czy wiodąca na świecie kryptowaluta może jeszcze dziesięciokrotnie zwiększyć swoją obecną cenę?

Cena Bitcoina (BTC -9,62%) wzrosła o ponad 7.200% w ciągu ostatnich pięciu lat, znacznie przewyższając konwencjonalne aktywa i uciszając krytyków, którzy twierdzili, że zyski kryptowaluty są nietrwałe.

Tylko w tym roku cena Bitcoina prawie się podwoiła, nawet po tym, jak Chiny ograniczyły handel kryptowalutami, co zmniejszyło jego zyski.

Niektórzy inwestorzy mogą myśleć, że cena Bitcoina będzie stopniowo stabilizować się na tym poziomie. Jednak bardziej optymistyczni inwestorzy – w tym Cathie Wood z ARK Invest – spodziewają się jeszcze większych zysków. Wood stwierdził niedawno, że cena Bitcoina może jeszcze wzrosnąć do 560 000 dolarów do 2026 roku. Czy ten cel jest zbyt optymistyczny?

Dlaczego Bitcoin może wzrosnąć do $560,000

Wcześniejsze zyski Bitcoina były napędzane głównie przez młodszych inwestorów detalicznych. Ale po wybuchu pandemii na początku 2020 roku, zdaniem głównego ekonomisty platformy danych blockchain Chainalysis, Philipa Gradwella, większa liczba inwestorów instytucjonalnych zaczęła kupować tę kryptowalutę. Te instytucjonalne zakupy podniosły cenę Bitcoina i przyciągnęły jeszcze więcej inwestorów detalicznych, czyniąc kryptowalutę jedną z najlepszych inwestycji podczas pandemii:

Wood uważa, że gdyby wszyscy inwestorzy instytucjonalni zainwestowali tylko 5% swoich portfeli w Bitcoina, cena mogłaby wzrosnąć do 560 000 USD w ciągu pięciu lat.

Ale na horyzoncie pojawiają się także inne katalizatory. Wyższa inflacja lub recesja może zachęcić więcej inwestorów do zakupu Bitcoina wraz ze złotem i innymi metalami szlachetnymi jako bezpiecznej przystani inwestycyjnej. Kraje zmagające się z inflacją mogłyby pójść za przykładem Salwadoru i zaakceptować Bitcoina jako oficjalną walutę.

Ponieważ Bitcoin jest akceptowany jako prawny środek płatniczy w coraz większej liczbie krajów, główne banki, dostawcy kart kredytowych i cyfrowe platformy płatnicze będą musiały akceptować kryptowalutę tak, jak inne waluty fiat.

Ten cykl może popchnąć więcej firm do akceptacji Bitcoina. Rozwój metavesse, które może zatrzeć granice między światem fizycznym i cyfrowym, może przyspieszyć ten proces.

Bitcoin może również skorzystać z potencjalnego upadku bardziej spekulacyjnych kryptowalut, takich jak Shiba Inu. Inwestorzy ci mogliby zamiast tego przerzucić się na Bitcoina, a późniejsza konsolidacja rynku mogłaby ustabilizować jego zyski i ugruntować jego pozycję jako wiodącej kryptowaluty na świecie.

Dlaczego Bitcoin może nie osiągnąć $560,000

Ta perspektywa brzmi różowo, ale trzy przeszkody mogą uniemożliwić Bitcoinowi osiągnięcie ceny docelowej Cathie Wood.

Po pierwsze, istnieje koszt środowiskowy wydobycia Bitcoina. Górnicy już wytwarzają mniej więcej tyle samo CO2 , co Grecja, zużywając energię elektryczną. Holenderski ekonomista Alex de Vries szacuje, że gdy cena Bitcoina osiągnie 500 000 dolarów, że górnicy będą produkować 617 milionów ton CO2 rocznie – o 40% więcej niż wynosi emisja Brazylii i 70% więcej niż Wielkiej Brytanii. Szwedzcy regulatorzy wezwali już UE do zakazania wydobycia kryptowalut w całej Europie, aby osiągnąć cele porozumienia klimatycznego z Paryża.

Po drugie, rządy prawdopodobnie nałożą bardziej rygorystyczne regulacje na Bitcoina i inne kryptowaluty, ponieważ rzekomo łatwiej się je wykorzystuje, niż waluty fiat do uchylania się od płacenia podatków, prania pieniędzy lub finansowania nielegalnych transakcji.

Rosnąca liczba krajów – w tym Chiny, Boliwia, Kolumbia i Algieria – już zakazała transakcji kryptowalutowych. Indie, Rosja i USA również badają możliwe sposoby regulacji transakcji kryptowalutowych. Cała ta presja może ograniczyć długoterminowe zyski Bitcoina.

Wreszcie, zmienność Bitcoina może uniemożliwić jego powszechne wykorzystanie do codziennych transakcji. Jeśli uważasz, że cena Bitcoin wzrośnie dziesięciokrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat, będziesz bardziej skłonny do trzymania go. Jeśli cena Bitcoina ustabilizuje się, stanie się on bardziej opłacalną opcją płatności – ale ta stabilność uniemożliwiłaby mu kiedykolwiek wzrost do 560.000 dolarów.

W międzyczasie kraje mogłyby emitować własne waluty cyfrowe powiązane z ich walutami narodowymi, aby konkurować z Bitcoinem. Transakcje te mogłyby być bardziej stabilne, łatwiejsze do śledzenia i bardziej przyjazne dla środowiska niż Bitcoin i inne kryptowaluty.

Czy Bitcoin kiedykolwiek wzrośnie powyżej $560,000?

Kilka lat temu nigdy nie spodziewałbym się, że Bitcoin osiągnie 56 000 dolarów. Jest więc z pewnością możliwe, że więcej inwestorów instytucjonalnych może gromadzić Bitcoin i napędzić cenę do ponad pół miliona dolarów do 2026 roku.

Uważam jednak, że cel Cathie Wood w wysokości 560 000 dolarów jest zbyt wysoki. Bitcoin może być wart znacznie więcej do 2026 roku, ale wyzwania środowiskowe i regulacyjne mogą uniemożliwić mu osiągnięcie wzniosłej ceny docelowej ARK w ciągu zaledwie pięciu lat.